سلامت اجتماعی باید همچون طرح تحول سلامت در سیستم اداری نهادینه شود

مدیر کل بهزیستی استان خوزستان :

سلامت اجتماعی باید همچون طرح تحول سلامت در سیستم اداری نهادینه شود

مدیر کل بهزیستی استان خوزستان امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته بهزیستی گفت: سلامت اجتماعی باید همچون طرح تحول سلامت در سیستم های اداری نهادینه بشود و بودجه به آنها تعلق بگیرد تا برای آن برنامه های پیش بینی بشود تا بسیاری از مقولات در مرحله پیشگیری به آنها رسیدگی شود

.

غلامرضا صدیق راد با اشاره به شعار امسال سازمان بهزیستی «بهزیستی محور مسئولیت و سلامت اجتماعی» است، گفت: بیشتر توجه‌ها معطوف به مقوله سلامت جسمی است؛ درحالی که سلامت روانی و اجتماعی نیز به اندازه سلامت جسمی مهم است و در پاره‌ای مواقع از اهمیت بالاتری برخوردار است. وی افزود: بحث سلامت اجتماعی باید در دل تحول نظام سلامت جای گیرد و اعتبار خاصی برای آن پیش‌بینی شود که بتوان از مقوله‌های طلاق، اعتیاد، خودکشی، فرار و غیره پیشگیری کرد.
صدیق راد بیان کرد: ما بیشتر به‌دنبال پیشگیری هستیم که ابتدا افراد بیمار نشوند و در مراحل بعدی به فکر درمان و توانبخشی هستیم که پدیده اجتماعی طلاق مصداق آن است.
وی ادامه داد: سازمان بهزیستی در سه حوزه توانبخشی اجتماعی، پیشگیری از آسیب‌ها و معلولیت‌ها فعالیت می‌کند و فعالیت این سازمان شامل دو بخش قابل مشاهده و غیر قابل مشاهده است که در حال حاضر 153 وظیفه به‌صورت نامحسوس در حال انجام است.

مدیرکل بهزیستی استان در این زمینه به طرح غربالگری ناشنوایی اشاره کرد و گفت: از تمام نوزادان در بدو تولد تست شنوایی انجام می‌شود و در صورت لزوم کاشت حلزون صورت می‌گیرد و در مرحله بعد تربیت شنیداری به‌طور رایگان از سوی سازمان بهزیستی به بیمار ارائه می‌شود.  
صدیق راد طرح پیشگیری از تنبلی چشم را یکی دیگر از این وظایف دانست و افزود: سال گذشته بیش از 95 درصد کودکان در دوران پیش دبستانی مورد سنجش قرار گرفتند و این امر نقش مهمی در جلوگیری از نابینایی و کم بینایی دارد
وی اظهار کرد: در حوزه توانبخشی فعالیت گسترده‌ای به معلولین ذهنی، جسمی و روحی و روانی ارائه می‌شود که بخشی به‌صورت مستمری ماهانه و برخی به‌صورت خدمات توانبخشی است و تمام تجهیزات مورد نیاز به‌صورت رایگان در اختیار نیازمندان قرار می‌گیرد.
وی به درجه‌بندی بهره هوشی معلولین اشاره کرد و گفت: معلولین با بهره هوشی کمتر از 25 در مراکز شبانه‌روزی بهزیستی نگهداری می‌شوند و معلولین آموزش‌پذیر از خدمات این سازمان در مراکز روزانه استفاده می‌کنند
مدیرکل سازمان بهزیستی استان گفت: در حال حاضر 15 مرکز مشاوره ژنتیک مشغول خدمات‌دهی هستند و تمام زوجین باید قبل از ازدواج به این مراکز مراجعه کنند که شامل مصاحبه‌، مشاوره و آزمایش است که دو مورد اول رایگان انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 12هزار زوج مشاوره ژنتیک انجام داده‌اند، ادامه داد: همچنین 96 مرکز اقامتی و 70مرکز درمان سرپایی از این سازمان مجوز گرفته‌اند.

:: فراخوان مشارکت

داوطلب افتخاری پزشکی

:: فراخوان طراحی نشان

دریافت فایل

:: کتابخانه الکترونیکی

از کلیه علاقمندان به عضویت در بهزیستی دعوت به عمل می آورد از کلیه علاقمندان به عضویت در