تجلیل از سازمانهای مردم نهاد همکار با بهزیستی با حضور استاندار خوزستان

تجلیل از سازمانهای مردم نهاد همکار با بهزیستی با حضور استاندار خوزستان

شامگاه دیروز باحضور استاندار،مدیر کل دفتر آسیب های اجتماعی وزارت تعاون،کارو رفاه اجتماعی ،مدیر کل بهزیستی و جمعی از مسئولان سازمانهای مردم نهاد و خیران در سالن اجتماعات مجتمع فتح المبین بهزیستی اهواز مراسم تجلیل از سازمانهای مردم نهاد همکار با بهزیستی در حوزه آسیبهای اجتماعی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی خوزستان در این مراسم مدیر کل بهزیستی خوزستان ضمن بیان اینکه بسیاری از خدمات سازمان واگذار شده ولی در بعضی از بخشها بیش از 20 درصد فعالیتهای سازمان بهزیستی کشور در استان خوزستان انجام می شود گفت:همکاری سازمانهای مردم نهاد باعث می شود از بار سنگین وظایف ما کاسته شود و امیدواریم در سالهای آینده شاهد همکاری بیش از پیش باشیم.

غلامرضا صدیق راد با بیان اینکه این جلسه تشکیل شده است تا از زحمات تمام عزیزانی که در سال گذشته با بهزیستی همکاری داشتند تشکر و تقدیری هر چند ناچیز داشته باشیم و سازمان های مردم نهاد یار و یاور بهزیستی در سال گذشته بودند و بسیاری از خدمات بهزیستی را این سازمان ها انجام دادند گفت:نزدیک به152 برعهده بهزیستی است که فقط در دفتر زنان و خانواده نزدیک به 33 هزار زن خودسرپرست و بی سرپرست تحت پوشش بهزیستی خوزستان هستند که این آمار 20 درصد کل آمار زنان سرپرست خانوار تحت پوشش در سراسر کشور است.

وی افزود:حدود هزار مهدکودک تحت نظارت بهزیستی خوزستان به کودکان خدمات ارائه می دهند که در خوشبینانه ترین حالت7 درصد کودکان زیر نظر مهدکودک ها هستند.

صدیق راد در ادامه گفت:طرحهای جدیدی با همکاری بهزیستی و اداره کل آسیبهای اجتماعی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی درحال اجراست مثل مبحث عدالت آموزشی و کودکان بازمانده از تحصیل که در سالهای آینده شاهد شکوفایی این مبحث خواهیم بود.

مدیر کل بهزیستی در پایان با اشاره به اینکه بهزیستی در تمام زایشگاهها طرح غربالگری شنوایی را انجام می دهد افزود : چنانچه کودکی متولد بشود تحت تست شنوایی قرار می گیرد و در صورت مشکل شنوایی تمام هزینه های کاشت حلزون توسط بهزیستی پرداخت می شود و این امر فقط در 4 استان انجام می شود و از قبل از انقلاب تا سال92فقط150کودک مورد عمل کاشت حلزون قرار گرفتند و از سال92 تا کنون بیش از158 کودک مورد عمل کاشت حلزون قرار گرفته اند.

استاندار خوزستان در این نشست گفت: اولیا و بزرگان دین بر کار خیر و نیک سفارش کردند و آن چیزی که در آخرت انسان بر اساس آن سنجیده می شود اعمال و کردار نیک است. شریعتی ادامه داد: تلاش در جهت کار نیکو و خیر صرفا پول دادن و هزینه نیست بلکه انجام امور خیریه است که باعث پیشرفت جامعه و توسعه انسانی و سایر موارد می شود.

شریعتی با ابراز آنکه باید در کار خیر و نیکو رقابت داشته باشید افزود: اگر انجام کار خیر به یک فرهنگ تبدیل شود و میزان سنجش انسان بر اساس کار خیر و نیکویی باشد که در جامعه انجام می شود باعث همه گیر شدن کار خیر خواهد شد. ولی اگر به کار خیر به عنوان یک حاشیه توجه شود اکثر افراد به سمت مبناهایی می روند که سنجش جامعه بر اساس آن است. وی ادامه داد: کشورهای خارجی در همه زمینه ها کار خیر را انجام می دهند، به عنوان نمونه یکی از موارد کار خیر در این کشورها در زمینه تامین هزینه تحقیقات دانشگاهی است.

استاندار خوزستان اضافه کرد: آمادگی همکاری با سازمان های مردم نهاد در انجام امور خیریه را داریم و در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد. شریعتی با بیان آنکه در شناسایی معضلات و مشکلات و انجام امور خیریه در مناطق حاشیه ای و محروم با کمبود نیرو مواجه هستیم گفت: سازمان های مردم نهاد این وظایف را بر عهده بگیرند تا ما وظایف پشتیبانی و تامین هزینه های پروژه های که ما را به سمت عدالت اجتماعی سوق می دهد را تامین کنیم.

وی ادامه داد: برای رسیدن به عدالت اجتماعی از سال جدید آموزش و پرورش موظف شده است تا هزینه کلاس های کنکور دانش آموزانی که استعداد دارند ولی توانایی مالی ندارند را تامین کند تا ناعدالتی ها کمتر شود. استاندار خوزستان در پایان گفت: به فرمانداران شهرستان ها ابلاغ می کنم تا سازمان های مردم نهاد اگر لازم دانستند در کار گروه هایی شرکت داشته باشند اجازه ورود دهند تا بتوانیم از نقطه نظرات شما استفاده کنیم چرا که شما به واسطه حضور در جامعه از مشکلات بهتر از مسئولین اطلاع دارند.

در ادامه مراسم دکتر روزبه کردونی مدیر کل دفتر آسیبهای اجتماعی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی گفت:5 استان در کشور شامل خوزستان،آذربایجان غربی،سیستان و بلوچستان،کرمان و تهران در بحث حمایت های اجتماعی در معرض آسیب ویژه داریم که مورد توجه قرار می دهیم و بعد از ورود مقام معظم رهبری در حضور مسئولان نظام در زمینه آسیب ها ، یک دستور کار ملی برای دستگاههای ذیربط تعیین شد و به هر دستگاه وظیفه ای در این زمینه به عهده دارد.

کردونی بیان کرد:دو موضوع را وزارت تعاون برعهده دارد یکی آسیب های اجتماعی کودکان و دیگری زنان سرپرست خانوارتحت پوشش بهزیستی و در موضوع طلاق نیز بهزیستی نقش محوری دارد.

وی افزود: در بحث کودکان با توجه به اینکه استان خوزستان جزو 5 استان کشور در حوزه کودکان بازمانده از تحصیل است یکی از موضوعات اجتماعی را این مسئله قرار دادیم و خوشبختانه در استان موسسات و ان جی او های فعال و خوبی داریم.

مدیر کل دفتر آسیبهای اجتماعی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در مقطع ابتدایی 12 هزار کودک بازمانده از تحصیل در استان داریم و بانک اطلاعاتی این کودکان را تهیه کرده ایم که دلایل متعددی باعث این امر شده مثل فقر،معلولیت ها،دو زبانه بودن کودکان که این موضوع در چندین استان مرزی کاملا مشهوده ،کوچ نشینی و فقدان وسایل ارتباطی که تمام تلاش ما اینست که با همکاری استانداری و سایر دستگاهها این کودکان به مدرسه بازگردند.

کردونی گفت: موسسات خیریه ای که اعلام آمادگی برای همکاری با بهزیستی کنند و قادر باشند کودکان را به تحصیل بازگردانند ،کودکانی را که بهزیستی شناسایی کرده را به آنها معرفی می کنند.

در ادامه تعدادی از مدیران و مسئولان سازمانهای مردم نهاد نقطه نظرات و پیشنهادی خود را مطرح کردند و در پایان از همه سازمانهای مردم نهاد حاضر در مراسم با حضور استاندار ، مدیر کل دفتر آسیبهای اجتماعی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی و مدیر کل بهزیستی با اهدا لوح تقدیر تجلیل شد.

:: فراخوان مشارکت

داوطلب افتخاری پزشکی

:: فراخوان طراحی نشان

دریافت فایل

:: کتابخانه الکترونیکی

از کلیه علاقمندان به عضویت در بهزیستی دعوت به عمل می آورد از کلیه علاقمندان به عضویت در