معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور:

معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور:

ایران جزو 7 کشور برتر جهان در برنامه غربالگری شنوایی است

ظهر امروز، دوشنبه 23 اردیبهشت ماه 98، معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور در نشست تخصصی ،توجیهی طرح تعیین شیوع کم توانی (معلولیت) های جامعه هدف سازمان بهزیستی کشور و ایجاد سامانه رصد کم توانی _عملکرد، با حضور معاون توسعه امور پیشگیری بهزیستی خوزستان و جمعی از کارشناسان کشوری و استانی دفتر پیشگیری از معلولیتها در سالن اجتماعات اداره کل بهزیستی خوزستان گفت: به همت همکاران ما در سراسر کشور، ایران جزو 7 کشور برتر جهان در برنامه غربالگری شنوایی است.

303

به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی خوزستان مینو رفیعی ضمن اشاره به دستاوردهای سازمان بهزیستی در زمینه غربالگری شنوایی و دریافت پیشنهادهایی برای برپایی این طرح در خاورمیانه تصریح کرد: خوشبختانه در طرح غربالگری شنوایی موفق به پوشش 82 درصدی غربالگری شنوایی موالید زنده در سراسر کشور شده ایم.

          معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی ضمن تشکر از تلاش های کلیه همکاران دفاتر پیشگیری از معلولیت ها در استان خوزستان بیان داشت: در طرح پیشگیری از تنبلی چشم (آمبلیوپی) نیز 75 درصد جمعیت کودکان 3 تا 6 سال را پوشش داده ایم.

وی همچنین اظهار کرد: بر اساس مطالعات ما در خاورمیانه برنامه ای برای غربالگری ازدواج های پرخطر وجود ندارد و در ایران نیز به صورت پایلوت طرح غربالگری پیش از ازدواج، در یک ششم ازدواج های صورت گرفته انجام و مشخص شد 30 درصد ازدواج ها در ایران فامیلی است که این رقم در برخی استانها از جمله خوزستان بالاتر است و البته این رقم در مقایسه با خاورمیانه بالا نیست.

رفیعی با تأکید بر اینکه تا کنون برنامه جامعی برای رصد معلولیت ها و تعیین عوامل بروز معلولیت نظیر عوامل مادرزادی، ژنتیک، فلج اطفال، حوادث و... انجام نشده است عنوان کرد: مطابق برنامه ششم توسعه رصد معلولیت ها بر عهده سازمان بهزیستی است.

          معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی در پایان خاطر نشان کرد: هدف از طرح تعیین شیوع کم توانی و ایجاد سامانه رصد کم توانی، تعیین وضعیت معلولیت ها و علل بروز معلولیت ها در کشور به منظور تمرکز بر رفع علل معلولیت است.

علی حسن زاده معاون توسعه امور پیشگیری بهزیستی خوزستان نیز در این باره گفت: با توجه به ضرورت آشنایی با طرح تعیین شیوع کم توانی و ایجاد سامانه رصد، به منظور آموزش و توجیه همکاران درگیر طرح، این نشست برگزار شده است.

75.

.25

:: فراخوان مشارکت

داوطلب افتخاری پزشکی

:: فراخوان طراحی نشان

دریافت فایل

:: کتابخانه الکترونیکی

از کلیه علاقمندان به عضویت در بهزیستی دعوت به عمل می آورد از کلیه علاقمندان به عضویت در