معاون توانبخشی بهزیستی خوزستان: شناسایی بیش از25 هزار معلول در روستاهای استان

معاون توانبخشی بهزیستی خوزستان:

شناسایی بیش از25 هزار معلول در روستاهای استان

  معاون توانبخشی بهزیستی خوزستان در کارگاه و نشست یک روزه تسهیلگران برنامه CBR استان خوزستان با اعلام این خبر گفت: توانبخشی مبتنی بر جامعه در مناطق روستایی و یا محروم با هدف شناسایی افراد معلول، ارائه خدمات توانبخشی و تأمین وسایل مورد نیاز افراد دارای معلولیت اجرا می شود که به نهادهای ارائه دهنده خدمات دسترسی نداشته و یا استطاعت مالی ندارند.

021

 غلامعلی جعفری افزود: اطمینان دادن به معلولین در مورد توانمندی هایشان، تأمین دسترسی افراد به خدمات عمومی و منظم، آموزش به خانواده ها و پیشگیری از انواع معلولیت ها، تلفیق کودکان معلول در مدارس و سیستم آموزشی عادی، تدارک فرصت ها برای حضور معلولان فعال در جامعه، تأمین حقوق معلولین و برخورداری از مشارکت کامل آنان در فعالیت ها و نیز استفاده از بستر جامعه و نهادهای ملی برای ارائه خدمات از دیگر اهداف این برنامه است.

وی با بیان سوابق دیرینه توانبخشی مبتنی بر جامعه یا CBR در جهان تشریح کرد: نزدیک به سه دهه از عمر CBR در کشور ما می گذرد و در استان خوزستان توانبخشی مبتنی بر جامعه از سال 1376 به صورت پایلوت در شهرستان شوشتر آغاز شد و پس از گسترش و استفاده از رویکردهای متنوع از جمله PHC ، دهیاری و استفاده از توانیاران محلی، در راستای استفاده از پتانسیل افراد تحصیلکرده در سطح روستا و شهرها، طرح تسهیلگران تحصیلکرده را برای ارائه خدمات برگزید.

  جعفری ادامه داد:استان خوزستان با داشتن بیش از 4000 روستا و جمعیت روستایی 1 میلیون و 400 هزار نفر یکی از 5 استان اول کشور از لحاظ جمعیت روستایی است.

 وی تصریح کرد: تا پایان سال 1396 در کل روستاهای استان 25 هزار و 291 معلول شناسایی شده است.

 معاون توانبخشی بهزیستی خوزستان همچنین گفت: از مجموع اعتبارانت تخصیص داده شده به برنامه CBR 43 درصد آن مبلغ در بخش مناسب سازی(523 مورد) و 41 درصد مبلغ در بخش اشتغال (257 مورد) هزینه شده است.

 جعفری با اشاره به لزوم مطالعه دستورالعمل ها، رفع نواقص کار، پیگیری مشکلات معلولان، مرور استانداردهای مناسب سازی و پوشش کاملتر برنامهCBR در سالجاری افزود: در استان خوزستان 25 تسهیلگر میانی فعال از طریق موسسات، NGOها و مراکز در حال خدمت رسانی به معلولین هستند..

:: فراخوان مشارکت

داوطلب افتخاری پزشکی

:: فراخوان طراحی نشان

دریافت فایل

:: کتابخانه الکترونیکی

از کلیه علاقمندان به عضویت در بهزیستی دعوت به عمل می آورد از کلیه علاقمندان به عضویت در