آموزش سامانه کاهش طلاق به صورت آزمایشی در استان خوزستان کلید خورد

آموزش سامانه کاهش طلاق به صورت آزمایشی در استان خوزستان کلید خورد

          دوره آموزشی سامانه طلاق با حضور معاون مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور ،معاون پیشگیری از وقوع جرم و معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری خوزستان ، رئیس دادگاه خانواده اهواز، مدیرکل، معاونین و مسئولین امور اجتماعی بهزیستی خوزستان و تعدادی از مسئولین استانی و کلینیک های مددکاری اجتماعی و مراکز مشاوره و کاهش طلاق تحت نظارت بهزیستی، دادگستری و نظام روانشناسی خوزستان در سالن اجتماعات فتح المبین بهزیستی اهواز برگزار شد .

طلاق

          به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان خوزستان معاون مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت:این دوره آموزشی به صورت آزمایشی در استان خوزستان بعنوان یازدهمین استان کلید می خورد و با راه اندازی سامانه طلاق گام مهمی در تحکیم بنیان خانواده برداشته می شود.

مجید ارجمندی با بیان اینکه با تعیین شورای اجتماعی کشور 11 استان به صورت پایلوت(آزمایشی) برای اجرای طرح سامانه طلاق انتخاب شده اند افزود: امروزه با افزایش فشار بر خانواده ها در زمینه آموزش، بهداشت، امنیت فرزندان و نیز افزایش فشارهای اقتصادی، با خانواده های هسته ای با انبوهی از فشارها روبه رو هستیم که به نوعی تنها گذاشته شده اند و باید برای حرکت و پویایی و سلامت به آنها کمک کرد.

          وی ادامه داد: با توجه به آمارهای احصاء شده طی 5 سال گذشته 22 آسیب اجتماعی در کشور شناسایی شده و با مشورت مقام معظم رهبری به آسیب اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، مناطق بحرانی و مفاسد اجتماعی توجه ویژه نشان داده شده است.

          ارجمندی اضافه کرد: در این راستا شورای اجتماعی کشور سکان قضیه را به دست گرفت و قرار شد با تشکیل این سازمان اجتماعی آسیب ها هدایت شوند و وظیفه شورا ی هماهنگی و یکپارچه سازی فعالیت دستگاه های متولی کنترل و کاهش آسیب ها است.

          وی تصریح کرد: در ارتباط با خانواده شورای انقلاب فرهنگی به ریاست رئیس جمهور و با حضور نمایندگان تمام سازمان ها سیاست گذاری های کلان را انجام می دهند.

           معاون مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور ضمن تشریح گستردگی بحث خانواده در شورای انقلاب بیان داشت: در بحث آسیب های مربوط به خانواده به ویژه اختلافات خانوادگی و طلاق سازمان بهزیستی آموزش قبل از ازدواج و حین طلاق و پس از طلاق را در دستور کار خود دارد.

          مجید ارجمندی تصریح کرد: در بحث طلاق به طور اختصاصی بین سازمان بهزیستی و دادگستری انسجامی ایجاد شده است تا متقاضیان طلاق بدون دغدغه و نیاز به مراجعه به دادگاه، در ابتدا درسامانهکاهشطلاقبهزیستیثبت نام کنند و پس از ارزیابی اولیه در مراکز بهزیستی غرباگری شوند.


          وی با بیان اینکه با اجرایسامانهطلاقافراد قبل از ورود به دادگاه ها و ثبت رسمی دادخواست طلاق، وارد چرخه مددکاری و روانشناسی می شوند، گفت: افراد از این طریق در پروسه طرح دعوی قرار نمی گیرند و اگر نیاز بود از طریق مراکز مشاوره و کاهش طلاق به مراجع قضایی ارجاع داده می شوند.

          ارجمندی با اشاره به اینکه تاکنون بانک اطلاعاتی جامع و محرمانه ای در کشور در ارتباط با طلاق وجود نداشته گفت: سامانه طلاق ظرفیت تحلیلی بسیار بالایی دارد و به واسطه تحلیل اطلاعات آن می توان تحقیقات کامل و مفیدی برای برنامه ریزی های دراز مدت کسب کرد.

          وی در پایان با ابراز امیدواری از افتتاح طرح در ابتدای سال آینده عنوان کرد: بیشترین حسن سامانه طلاق ایجاد همگرایی بین مسئولین استانی و خارج کردن پروسه طلاق از دادگاه ها است.

مدیرکل بهزیستی خوزستان:

پیشگیری دارای سه سطح است که در مرحله اول باید پیشگیری در سطح مدارس و آموزش به کودکان و نوجوانان انجام شود.

مدیرکل بهزیستی خوزستان گفت: هر فرد به عنوان کنشگر در 4 حوزه اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی فعالیت میکند و ممکن است در هریک از این حوزه ها از راه درست یا نادرست به دنبال ارتقا خود باشد.

          غلامرضا صدیق راد افزود: ما در بهزیستی با انواع آسیب ها روبه رو هستیم و تعداد افراد تحت پوشش ما با 85 هزار معلول و 33 هزار خانواده بی سرپرست مستمری بگیر رقم بزرگی است و طلاق و آسیب های اجتماعی نیز یکی از مواردی است که سازمان بهزیستی به آن ورود کرده است.

          وی با اشاره به لزوم پیشگیری از وقوع آسیب های اجتماعی تصریح کرد: پیشگیری دارای سه سطح است که در مرحله اول باید پیشگیری در سطح مدارس و آموزش به کودکان و نوجوانان انجام شود.

          صدیق راد با بیان آمادگی بهزیستی برای خدمت رسانی به جامعه در اندازه وسع خود تشریح کرد: امروز هماهنگی و همکاری مثبتی بین سازمان بهزیستی و دادگستری صورت گرفته است.

رئیس دادگاه خانواده اهواز :

پدیده های اجتماعی به تدریج تحقق پیدا می کنند

رئیس دادگاه خانواده اهواز گفت: پدیده های اجتماعی به تدریج تحقق پیدا می کنند و هیچ واقعه اجتماعی یک شبه رخ نمی دهد.

          حجت الاسلام و المسلمین مهران چابلی با اشاره به لزوم آموزش مهارت های زندگی از سنین کودکی و نوجوانی ادامه داد: عمده مشکلات در حوزه طلاق مربوط به عدم آشنایی با مهارتهای زندگی است و متاسفانه در بین خانواده ها و جامعه عزمی برای یادگیری مهارت های زندگی نیست.

          چابلی اظهار داشت: اولین شرط مقابله با هر چیز این است که درک صحیحی از آن داشته باشیم و امیدواریم تمام ارکان وآحاد جامعه استحکام بنیان خانواده را در اولویت کار خود قرار دهند.

          معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان حجت الاسلام و المسلمین عبدالحمید امانت بهبهانی گفت : اگرچه زیرساخت های طلاق در اختیار سازمان بهزیستی و دادگستری نیست اما همکاری بسیار خوبی بین دو دستگاه صورت گرفته است.

          وی با اشاره به ورود مقام معظم رهبری به بحث آسیب های اجتماعی به ویژه طلاق عنوان کرد: در شورای اجتماعی کشور که متشکل از وزارت کشور، سازمان بهزیستی و قوه قضاییه است، موضوع طلاق به طور جد در حال پیگیری است.

          وی هم چنین بیان داشت: دادگستری بر طبق وظیفه شرعی و قانونی خود آماده همکاری با سازمان بهزیستی است و در صدد افزایش ظرفیت مراکز خود هستیم.

طلاق3طلاق4ط

         

:: فراخوان مشارکت

داوطلب افتخاری پزشکی

:: فراخوان طراحی نشان

دریافت فایل

:: کتابخانه الکترونیکی

از کلیه علاقمندان به عضویت در بهزیستی دعوت به عمل می آورد از کلیه علاقمندان به عضویت در