پنجشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۹
Thursday, 01 October 2020

  مدیرکل بهزیستی استان خوزستان: ۵۸ مرکز سالمندان در استان فعالیت می کنند

  مدیرکل بهزیستی خوزستان ضمن گرامیداشت هفته تکریم و منزلت سالمندان (۷ تا ۱۳ مهرماه) با شعار "کرونا فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان" گفت: ۵۸ مرکز سالمندان در استان تحت نظارت بهزیستی فعالیت می کنند.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان خوزستان غلامرضا صدیق راد با تأکید بر لزوم تقویت مشارکت اجتماعی سالمندان، مدیریت اوقات فراغت، ورزش، بهداشت، سلامت، ارتقاء رفاه و وضعیت معیشتی، گسترش فضاهای آموزشی و توانبخشی سالمندی و برخورداری یکسان سالمندان از حقوق شهروندی بیان داشت:سازمان بهزیستی ازجمله متولیان خدمات حمایتی، رفاهی و توانبخشی به جامعه هست ،که بیش از نیم قرن است که خدمات خود را به سالمندان عزیز در دو محور خانواده و مراکز شبانه روزی ارائه می کند.

  وی در ادامه با اشاره به اینکه تعداد ۱۶ هزار و ۹۰۵ سالمند تحت پوشش بهزیستی خوزستان  دارای پرونده اجتماعی و ۹ هزار و ۴۷ نفر دارای پرونده توانبخشی هستند اظهار کرد:  در حال حاضر تعداد  ۱۹۴   سالمند ازخدمات مراکز روزانه توانبخشی ، هزار و ۱۸۷نفر از ظرفیت های برنامه )CBRتوانبخشی مبتنی بر جامعه)، ۸ هزار و ۴۳۱ نفر از کمک های مستمر حوزه اجتماعی، هزار و ۲۳۷ نفر از کمک های مستمر حوزه توانبخشی، ۵ هزار و ۸۶۸نفر از تجهیزات و وسایل کمک توانبخشی و ۵۲ نفر از خدمات مناسب سازی محیط زندگی بهره مند هستند.

  صدیق راد همچنین افزود: تعداد ۵۸ مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی سالمندان، آموزشی توانبخشی روزانه سالمندان، خدمت در منزل سالمندان و مراقبت در منزل سالمندان به ۸۲۷ سالمند ارائه خدمت می کنند.

  مدیرکل بهزیستی خوزستان درباره مشکلات ایجاد شده برای سالمندان با شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت ملاقات عمومی در مراکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی سالمندان، شرایط دیدار غیرحضوری باخانواده ها به صورت مجازی فراهم شده است.

  غلامرضا صدیق راد همچنین گفت: از دیگر خدمات ارائه شده به سالمندان در ایام شیوع ویروس کرونا آموزش مجازی و غیر حضوری  به ایشان و همچنن پیگیری امور سالمندان تحت نظارت به صورت تلفنی از طریق مراکز مراقبت در منزل بوده است.

  وی افزود: بر اساس تفاهم نامه منعقد شده بین سازمان بهزیستی کشور و دفتر مدیریت پیشگیری از بیماری های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سال ۹۸، تأمین و تهیه واکسن آنفولانزا به منظور پیشگیری و کنترل بیماری کویید ۱۹ در مراکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی سالمندان در دست اقدام است.

  صدیق راد در پایان ضمن آرزوی سلامتی برای جمعیت سالمند کشور تصریح کرد:توجه به سلامت جسم و روان این عزیزان همواره از دغدغه های مهم سازمان بهزیستی بوده است و امیدواریم نسبت به آموزش فرهنگ سالمندی و آگاهسازی به آحاد جامعه درباره نیازهای این قشر توجهات گسترده تری صورت گیرد.

  موشن گرافیک|بهبهان|10راز سلامت در سالمندی

  این موشن گرافیک در خصوص 10 راز سلامت در سالمندی به مناسبت هفته گرامیداشت تکریم و منزلت سالمندان در واحد توانبخشی اداره بهزیستی شهرستان بهبهان تهیه شده است.

  هفته گرامیداشت تکریم و منزلت سالمندان و روز جهانی سالمندان گرامی باد

   

  هفته گرامیداشت تکریم و منزلت سالمندان (۷تا۱۳مهرماه) و روز جهانی سالمندان برابر با ۱۰مهرماه گرامی باد.

   هفته گرامیداشت تکریم و منزلت سالمندان و روز جهانی سالمندان گرامی باد

   

  روزجهانی ناشنوایان گرامی باد

  روز جهانی ناشنوایان برابر با 30 سپتامبر با شعار "تایید مجدد حقوق ناشنوایان" گرامی باد.

  ناشنوا69668

  مدیر کل بهزیستی استان خوزستان: بیش از 12 هزار نفر در استان به اختلالات شنوایی مبتلا هستند

  مدیرکل بهزیستی استان خوزستان در آستانه نهم مهرماه برابر با ۳۰سپتامبر، ضمن تبریک فرارسیدن روز جهانی ناشنوایان گفت: تعداد افراد مبتلا به اختلالات شنوایی استان خوزستان ۱۲ هزار و ۷۷۶نفر بوده که از این تعداد، ۵ هزار و ۴۳۶ نفر زن و ۷ هزار و ۳۴۰نفر مرد هستند.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان خوزستان غلامرضا صدیق راد گفت:با توجه به لزوم انجام مداخلات به موقع و مؤثر که بر اساس آن بتوان اطمینان حاصل کرد که افراد دارای اختلالات کم شنوایی قادر به دستیابی به همه قابلیت های اصلی زندگی خود در تمامی ابعاد هستند، "تأیید مجدد حقوق ناشنوایان" به عنوان شعار امسال روز جهانی ناشنوایان در نظر گرفته شده است.

  وی بیان کرد: کم شنوایی معلولیتی پنهان و شایع ترین نقص مادرزادی است که بر جنبه های مختلف رشد مهارت های ارتباطی، اجتماعی و هیجانی فرد و خانواده وی تاثیر می گذارد.


  صدیق راد با اشاره به ناشناخته بودن ۲۵ درصد علل ناشنوایی، نقش عوامل ژنتیکی در بروز این معلولیت را تا ۵۰ درصد دانست و ادامه داد: بر اساس مطالعات متعدد در سالهای اخیر، در صورتی که کم شنوایی کودک پیش از ۳ ماهگی تشخیص داده شود و قبل از سن ۶ ماهگی از وسیله تقویت کننده صوتی و برنامه های توانبخشی مناسب نظیر تجویز وسیله کمک شنوایی مناسب نظیر سمعک، تربیت شنوایی، گفتار درمانی وکاشت حلزون  بهره مند شود، می تواند به مهارتهای گفتاری و زبان قابل مقایسه با کودکان طبیعی دست پیدا کند.


  مدیرکل بهزیستی استان خوزستان  اظهار داشت: سازمان بهزیستی با ایفای نقش خود در زمینه های غربالگری شنوایی، ارجاع به فاز تشخیص، توانبخشی گفتاری و شنیداری در مراکز خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی، ارائه تجهیزات توانبخشی (سمعک)، ارائه کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی، تعمیر و تعویض قطعات پروتز کاشت، ارائه خدمات توانبخشی بعد از کاشت حلزون شنوایی، آموزش و مشاوره خانواده و آماده سازی کودک برای ورود به مهد و مدرسه، یاریگر متخصص و متعهد کودکان دارای آسیب شنوایی و خانواده ایشان است.


  غلامرضا صدیق راد با اشاره به پرداخت کمک هزینه معیشت توانبخشی (مستمری) به ۵هزار و ۹۵۲خانوار و پرداخت کمک هزینه معیشت ماده ۲۷ به  یکهزار و ۵۲۱خانوار دارای معلولیت شنوایی بیان کرد۲۴ درصد اعتبار وسایل کمک توانبخشی در سال ۹۸ به معلولین ناشنوا اختصاص داشته است و به تعداد ۶۶۰سمعک و ۲ هزار و ۳۸۸ نفر باطری سمعک اهدا شد.


  وی در ادامه با اشاره به فعالیت مرکز کاشت حلزون شنوایی خوزستان از سال ۹۲ تا کنون تصریح کرد: با توجه به اینکه سالانه بیش از ۱۵۰ پرونده برای بررسی کاشت کاندید  می شوند و از این تعداد ۹۰ نفر در خوزستان عمل کاشت انجام می دهند، نیاز به همکاری همه جانبه نهادهای مربوط برای ایجاد پوشش توانبخشی این افراد قبل و بعد از عمل است.


  وی همچنین تعداد مراکز غربالگری شنوایی نوزادان را ۳۹ مرکز برشمرد و افزود: در سال ۹۸ تعداد ۸۴ هزار و ۵۱۵نوزاد از طریق مراکز شنوایی سنجی در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی غربال شده  و از این تعداد،  ۸۸۷نوزاد به مرحل تشخیص و ۲۰۵ نوزاد به مرحله مداخله رسیده اند.


  صدیق راد اضافه کردبرنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه CBR نیز به افراد دارای اختلالات شنوایی تحت پوشش این برنامه در نقاط مختلف روستایی و دورافتاده این امکان را می دهد که به خدمات مختلف در زمینه سلامت، آموزش،  امرار معاش، اجتماعی و توانمندسازی دسترسی پیدا کنند که در استان خوزستان ۳ هزار و ۳۸۴ نفر تحت پوشش خدمات CBR هستند.


  وی  در پایان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۹۹ دانشجو دارای اختلالات شنوایی تحت حمایت بهزیستی خوزستان از شهریه دانشجویان معلول بهره مند هستند تأکید کرد: اقدامات به موقع پیشگیرانه برای جلوگیری و رفع کم شنوایی و یا ناشنوایی در طول زندگی هر فرد ضرورتی اجتناب ناپذیر و حیاتی است.


  گفتنی است  ۴ مرکز روزانه توانبخشی خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی در استان خوزستان با تعداد ۱۳۲ نفر خدمت گیرنده با هدف رسیدن به حداکثر استقلال و عملکرد فرد ناشنوا در کنار ۲ تشکل و انجمن فعال در امور ناشنوایان در حال فعالیت هستند.

  صفحه1 از103

  اطلاعات تماس

  map markerآدرس : اهواز، کیانپارس، خیابان اسفند غربی، فاز 1، اداره کل بهزیستی استان خوزستان

  telephone تلفن :229-33768226-061

  icons8 faxفاکس : 33768342-061

  email openپست الکترونیکی : info@behzisty-khz.ir

  time ساعات کاری : 7:30 صبح الی 15:30 بعدازظهر

   

  مکان ما روی نقشه

  آمار بازدیدکنندگان

  امروز1
  دیروز244
  این هفته1271
  این ماه1
  کل91576

  1399-07-10